Usuwanie brodawek
Brodawka wirusowa (łac. Verruca) potocznie nazywana jest kurzajką. Powstaje na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV1 i HPV2. Zmiana ta dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, bardzo często poprzez swoją bolesność oraz strukturę mylnie określana jest jako odcisk. Brodawki wirusowe najczęściej pojawiają się na palcach lub na pięcie, wokół wału paznokciowego, a nawet pod płytką paznokcia. Można zarazić się nim podczas kontaktu ze skórą osoby zakażonej, a także w miejscach publicznych – basen, sauna, przebieralnia, prysznic itp. Na zakażenie podatne są osoby z obniżoną odpornością m.in. na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego, stresu, ciąży, po przebytych operacjach lub w przebiegu chorób metabolicznych, w zaburzeniach hormonalnych, przy nadpotliwości.
W przypadku zakażenia brodawką należy pamiętać, że leczenie może potrwać nawet kilka tygodni oraz że terapia wymaga ścisłej współpracy pacjenta z podologiem. Dobór właściwej terapii zależy od umiejscowienia, wielkości i rozległości brodawek. Zazwyczaj terapia ta polega na mechanicznym usunięciu zrogowaciałej warstwy brodawki i zastosowaniu krioterapii, elektrokoagulacji lub specjalistycznych środków chemicznych.
W leczeniu brodawek bardzo ważne jest, by zgłosić się do specjalisty w momencie dostrzeżenia pierwszych niepokojących objawów. Zapobiega to rozprzestrzenieniu się brodawek i skraca czas terapii.