Profilaktyka i wspomaganie leczenia stopy cukrzycowej

Do jednego z najpoważniejszych powikłań cukrzycy należy tzw. zespół stopy cukrzycowej.  U osób, cierpiących na tę dolegliwość, dochodzi często do zaburzeń czucia lub/i mikrokrążenia.   Do niepokojących objawów w obrębie stóp należą: zaburzone odczuwanie bólu, dotyku lub zmiany temperatury, opuchlizna, drętwienie, uczucie pieczenia, częste skurcze, a także pękanie naskórka i zmiany na paznokciach. Pacjenci są narażeni na urazy, drobne otarcia poprzez brak odczuwania bólu, co może prowadzić w następstwie do pojawienia się trudno gojących się ran i owrzodzeń.

Osoby dotknięte syndromem stopy cukrzycowej powinny ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i być pod stałą opieką podologa. W gabinecie podologicznym pielęgnacja stóp diabetyków polega na wnikliwej diagnozie, prawidłowym skracaniu paznokci oraz usuwaniu hiperkeratozy  przy zachowaniu najwyższych standardów higieny. Wskazany jest także odpowiedni dobór wkładek do obuwia, które odciążą stopy. Tylko Systematyczne wykonywanie zabiegów podologicznych oraz stosowanie profilaktyki indywidualnie dobranej dla potrzeb pacjentów, ogranicza możliwość pojawienia się zmian patologicznych na skórze oraz płytce paznokciowej stóp, jak również chroni przed groźnymi powikłaniami nieumiejętnego obcinania paznokci lub usuwania zrogowaciałego naskórka

Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces regeneracji ewentualnych zmian skórnych lub/i płytki paznokciowej.